Pozorování bouřek a informování o novinkách v astronomii

V Africe a v Atlantském oceánu se zítra odehraje hybridní zatmění Slunce

Vzácné hybridní zatmění Slunce během zítřejšího dne spatří obyvatelé Afriky a ostrovů v Atlantském oceánu. Půjde o první hybridní sluneční zatmění po 8 letech a poslední za následujících 10 let.

A co vlastně znamená termín hybridní zatmění Slunce? Jedná se o kombinaci úplného a prstencového slunečního zatmění. Měsíc je v takovémto případě na pozici přesně dané, a tím vzniká jev, kdy je na dráze zatmění patrné z jednoho místa úplné zatmění Slunce, zatímco z jiného místa se zatmění Slunce jeví jako prstencové. Tento jev je celkem výjimečný, nejedná se sice o něco podobného, jako je například přechod Venuše přes Slunce, ale i tak se hybridní zatmění Slunce objevuje v průměru jednou za desetiletí. Do roku 2050 budou z planety Země pozorována s výjimkou tohoto zatmění ještě 4 další hybridní zatmění Slunce. Velkou zajímavostí jsou 2 hybridní zatmění Slunce během pouhého půl roku. Ta nastanou 25. listopadu 2049 a 20. května 2050. Teď už ale zpátky k současnému zatmění.

Měsíc v novu se před sluneční kotouč nasune v Atlantském oceánu, kde se na některých místech úplné a jinde zase prstencové zatmění Slunce odehraje v řádu hodin až minut před polednem ve světovém čase. Po poledni se měsíční kotouč dostane před Slunce i v Africe. Tam se odehraje úplné, respektive prstencové zatmění Slunce například ve státech Guinea, Kongo, Keňa či Somálsko. Ke keňskému jezeru Turkana se vydá i mezinárodní astronomická expedice GLORIA pod vedením Miquela Serra-Ricarta. Astronomové se tam pokusí o husarský kousek - pokusí se nafotit úplné zatmění Slunce trvající pouhých 15 sekund. Do Afriky se vydávají i čeští experti na zatmění, a to Petr Horálek a Miloslav Druckmüller. I ti se pokusí o nafocení úplného slunečního zatmění.

Zatmění uvidí i obyvatelé některých části Evropy (Španělsko, Řecko, . . .) a Jižní Ameriky (Brazílie, . . .). Na těchto kontinetech ale půjde pouze o částečné zatmění Slunce.Průběh hybridního slunečního zatmění Atlantským oceánem a centrální Afrikou.Dráha úplného, respektive prstencového zatmění Slunce. Nejdelší úplné zatmění bude vidět nedaleko od Guiney, na místě označeném ,,GE" bude trvat 1 minutu a 44 sekund.
Komentáře k článku

Josef říká
13.08.2015

Pokud tomu dobře rozumím, tak při hybridním zatmění Slunce začíná zatmění vždy jako prstencové, poté během posunu Měsíčního stínu po zakřivené Zeměkouli přechází v úplné a dříve než dojde stín k druhému okraji zeměkoule se zatmění změní zase na prstencové. V místě proměny z prstencového zatmění na úplné tedy má pás totality minimální tlouštku (snad jen několik stovek metrů) a trvá sotva pár vteřin. Už dříve mě napadla myšlenka, že toto kombinované zatmění je díky zakřivení zeměkoule možné, ale nevěděl jsem, jak se takové zatmění nazývá. No ted už to vím, ale ve škole jsem o termínu \\\\\\\"Hybridní zatmění\\\\\\\" neslyšel. Probírali jsme obecně jen o úplném zatmění Slunce a Měsíce.\\r\\nVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Poslední články

Předpověď počasí pro Jihomoravský kraj

Počasí

Yowindow.com - aktuálně z Brna

HTML weather
YoWindow.com yr.no

Počet mnou zpozorovaných bouřek za rok 2013

Za rok 2013 jsem zatím v Jundrově či na jiných místech, kde jsem byl, zpozoroval 23 bouřek v 17 bouřkových dnech.

Podpora pro In-počasí

In-počasí

Chat

Chat

Diskuze

Náš Facebook

KLIK

Odkaz na partnerský Radareu.cz

KLIK

Odkaz na partnerský 4meteos.com

KLIK

Odkaz na Facebook partnerských METEO AKTUALIT

KLIK

Nejbližší zatmění Slunce viditelné z území Země

29. dubna 2014 (prstencové - Antarktida).

Nejbližší zatmění Slunce viditelné z České republiky

20. března 2015 (částečné - zhruba 74%).

Nejbližší zatmění Měsíce viditelné z území Země

15. dubna 2014 (úplné - Amerika, Tichý oceán, Austrálie).

Nejbližší zatmění Měsíce viditelné z České republiky

28. září 2015 (úplné).

Nejbližší tranzit viditelný ze Země a z České republiky zároveň

9. května 2016 (Merkur).

InfoBoard

Aktuální časomíra

Návštěvnost blogu od jeho vzniku (27.1.2013)

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

Jmenuji se Marek, je mi 15 let a vítám vás na mém blogu. Blog vznikl 27.1.2013. Dne 24.3.2013 prošel kompletní rekonstrukcí. Od té doby zde vycháztejí články o stormchasingu na Brněnsku, popřípadě i jinde (pokud se jinde nacházím). Zároveň se vás snažím informovat o novinkách v astronomii. Naleznete tu však i jiné rubriky - uvidíte, na jakých stormchaserských pozorovacích místech pozoruji, jaké jsem viděl komety, kolik meteorů jsem zaznamenával v meteorických rojích, které jsem pozoroval a čas od času se zde objevuje i nějaký rozhovor, ať už s amatérským, či s profesionálním meteorologem, stormchaserem nebo astronomem. Jsem velice rád, že jste navštívili můj blog a přeji vám příjemný den.

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí